Atrakcje Podlasia – Wigierski Park Narodowy

Podlasie to rejony o szczególnych walorach krajobrazowych i przyrodniczych, na których występuje wiele niezwykłych gatunków roślin i zwierząt. Aby skutecznie objąć je ochroną, na tym obszarze utworzono szereg parków. Jednym z nich jest Wigierski Park Narodowy, położony na północnym krańcu Puszczy Augustowskiej, który swoim zasięgiem obejmuje różne typy lasów, 42 jeziora różnej wielkości, torfowiska z unikalną fauną i florą, oraz odcinek rzeki Hańczy.

Dobrze rozwinięta infrastruktura turystyczna i baza noclegowa sprawia, iż co roku przyjeżdża tu na wakacje wielu gości. Mamy więc możliwość aktywnego spędzania czasu na wodzie oraz po atrakcyjnych przyrodniczo i krajobrazowo szlakach. Sprawiło to, iż wielu właścicieli hoteli przystaje na obniżone ceny noclegów (meteor-turystyka) dla zapalonych wędrowców, z racji tego, że spędzają oni w pokojach tylko parę godzin (przeważnie tylko noce).

Dla zwiedzających, którzy wysoko cenią sobie walory dydaktyczne rezerwatu i pragną bliżej poznać jego przyrodę, przygotowano specjalne trasy edukacyjne, na których znajdują się liczne punkty obserwacyjne, wzniesienia i kładki, przy których umieszczono tablice informacyjne, przybliżające gościom zagadnienia związane z tutejszymi roślinami, zwierzętami i funkcjonowaniem różnorodnych ekosystemów. Sporą ciekawostkę stanowi także muzeum Wigier, w którym można zapoznać się z organizmami zamieszkującymi różne strefy tego jeziora. Zwiedzający zobaczą tu również wspaniałe pejzaże znad brzegu akwenu i przyjrzą się roślinności otaczające zbiornik. Po wielu z tutejszych akwenów można pływać na sprzęcie napędzanym siłą mięśni lub żaglówkami, więc amatorzy sportów wodnych bez przeszkód mogą aktywnie spędzać czas na wodzie, pod warunkiem korzystania z łodzi pozbawionych silników spalinowych. Do ich dyspozycji pozostaje wiele wypożyczalni rowerów wodnych, jachtów i kajaków.

Zróżnicowane zbiorniki wodne przypadną także do gustu miłośnikom wędkowania, którzy po wykupieniu zezwolenia mogą oddawać się tu ulubionemu hobby. Podstawowym zadaniem Wigierskiego Parku Narodowego jest ochrona ekosystemów wodnych, oraz przybliżanie ich funkcjonowania turystom. Sporą jego atrakcję stanowią także zróżnicowane stanowiska leśne, oparte głównie na sosnach i świerkach, oraz torfowiska bogate w unikalne gatunki roślin. Symbol tego rezerwatu stanowi bóbr – charakterystyczny, niezwykły gryzoń, znany z budowania tam. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>