Co warto zobaczyć w Juracie?

Jurata była żmudzką boginią i córką boga Gorka. Oczywiście oczekiwał on, że zwiąże się z innym bogiem. Niestety córka popełniła mezalians i zakochała się w ubogim rybaku. Bardzo się to nie spodobało Gorkowi i za to kobietę spotkała kara – jej piękny, podwodny pałac z bursztynu został roztrzaskany na kawałki. Do dziś możemy znaleźć okruchy jej imponujących komnat na brzegu morskim…

Taka piękna legenda związana jest z Juratą, bardzo urokliwą częścią miasta Jastarnia. Jastarnia zaś mieści się na Półwyspie Helskim, który wchodził w skład Rejonu Umocnionego Hel w trakcie II wojny światowej. Nie brakuje tu zatem licznych pozostałości po tamtych wydarzeniach. Istnieje tutaj na przykład Ośrodek Oporu Jastarnia, czyli zespół czterech schronów („Saragossa”, „Sęp”, „Sabała” i „Sokół”), które znajdują się w pobliżu plaży. Mamy także ruiny poniemieckich instalacji przeciwlotniczych oraz Skansen Fortyfikacji z 1939. W Juracie pozostało także bardzo wiele przedwojennych, modernistycznych budynków (głównie willi i pensjonatów), które licznie tu powstawały w najbardziej owocnym dla miejscowości okresie, czyli latach 30. XX wieku. Był to czas niedługo po założeniu Juraty, którą bardzo szybko upodobały sobie elity intelektualne i artystyczne.

Bardzo chętnie tu przebywali malarze Wojciech Kossak oraz Mirosław Lurczyński. Obaj tworzyli w Juracie oraz wystawiali swoje dzieła u innego artysty – w willi Poznańskiego (która istnieje do dziś). Wojciech Kossak najprawdopodobniej tutaj stworzył swoje najbardziej znane obrazy: „Zaślubiny Polski z morzem” oraz „Na straży polskiego morza”. W tym samym domu mieszkały i tworzyły jego córki: Maria Pawlikowska-Jasnorzewska oraz Magdalena Samozwaniec.

Po II wojnie światowej Jurata zachowała swój letniskowy charakter. W latach 60. i 70. zaczęły powstawać tu liczne ośrodki zakładowe, resortowe oraz związkowe. Duża część tamtych willi oraz zakładów wciąż działa jako tutejsza baza noclegowa, którą znaleźć można w serwisie http://meteor-turystyka.pl/. Jurata również w tamtym czasie zyskała swoje piękne, drewniane molo spacerowe. Znajduje się tutaj także malownicza plaża i kąpielisko morskie Jurata „Międzymorze”, które obejmuje 100 metrów linii brzegowej. Jest to bardzo urokliwa część Jastarni, w której możemy liczyć na wspaniale spędzony czas i zachwycające widoki.

One thought on “Co warto zobaczyć w Juracie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>