Historia Wisły – ABC dla turysty

Wybierając się na weekend czy na dłuższy nocleg do Wisły, warto sięgnąć po kilka podstawowych informacji o historii tego miejsca. Oto garść faktów zebrana dla Was.

Choć powszechnie uznaje się, iż Wisła ma swoje korzenie w wiekach XVI i XVII, pierwszą wzmiankę o tej miejscowości można napotkać już w zapiskach pochodzących z 1223 r, choć pod nieco obco brzmiącą formą "Vizla". Niemniej jednak historia Wisły, którą znamy dzisiaj, rzeczywiście sięga przełomu podanych wcześniej stuleci. Wówczas to w okolicach źródeł największej rzeki płynącej przez nasz kraj pojawili się osadnicy. Początkowo Wisła była niezwykle mała, przynajmniej jeśli brać pod uwagę liczbę ludności zamieszkującą cały obszar. Kiedy w roku 1643 uzyskała oficjalny status wsi, liczyła zaledwie trzydziestu osadników. Prawdopodobnie od samego początku panował tam luteranizm, co wyjaśniałoby zresztą, z jakiego powodu w XVII w. zaczęła znacznie wzrastać liczba osadników. Przypuszczalnie chodziło o znalezienie azylu mającego chronić przed prześladowaniami, jakie miały miejsce w wyniku kontrreformacji.

Wieś rozwijała się powoli, zarówno biorąc pod uwagę standardy dzisiejsze, jak i współczesne pierwszym osadnikom. Tamtejsza ludność trudniła się głównie pasterstwem, wycinając przy tym okoliczne lasy, by zapewnić sobie miejsce na wypasanie zwierząt. Sytuacja uległa zmianie, kiedy w wieku XVII w niedalekim Ustroniu wybudowano hutę, która zwiększyła zapotrzebowanie na drewno. Chłopi, otrzymawszy rozkaz zalesiania tych samych terenów, które w ubiegłym wieku wycinali, zostali zmuszeni do porzucenia swej dotychczasowej pracy na rzecz pracy w polu.

Problemy na tle ekonomicznym, między innymi obejmujące upadek tzw. sałasznictwa, czyli cechów zajmujących się głównie wypasaniem zwierząt, sprawiły, że na dobre Wisła zaczęła rozwijać się dopiero w wieku XIX. Do dziś turyści mają okazję podziwiać pierwszy murowany gmach szkolny, wzniesiony w 1824 r. przez władze miasta. Jednak budowa o wiele ważniejsza dla rozwoju turystyki odbyła się trzy lata później. Mowa o drodze łączącej Wisłę z Ustroniem. Ułatwiło to znacznie przepływ ludności na obszarze miasta. Aura spokoju otaczająca Wisłę sprawia, że dziś jest to jedna z ważniejszych górskich baz noclegowych dla tych, którzy mają ochotę zobaczyć źródła i przy okazji zwiedzić pozostałości luterańskiej kultury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>