Kościół Pokoju w Świdnicy

Zwykle kiedy myślimy o pobycie na Dolnym Śląsku, decydujemy się pobyt we Wrocławiu. To nic zaskakującego, ponieważ stolica regionu obfituje w atrakcje turystyczne. Jeśli jednak ktoś ma ochotę zobaczyć coś ciekawego, zachęcamy do zarezerwowania odrobiny czasu na zwiedzenie Świdnicy. To dolnośląskie miasto z bardzo długą historią na pewno zainteresuje zarówno dorosłych, jak i dzieci. Prawie na każdym kroku można spotkać w Świdnicy ciekawe zabytki przypominające o długiej historii miasta.

Jednym z ciekawszych zabytków w Świdnicy jest Kościół Pokoju. To najbardziej znany zabytek sakralny w mieście. Kościół Pokoju p.w. Trójcy Świętej w Świdnicy to budynek, który został wybudowany po zawarciu traktatu westfalskiego, kończącego w roku 1648 wojnę trzydziestoletnią. Na chwilę obecną kościół ten przynależy do parafii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Od 2015 roku znajduje się tutaj siedziba biskupa. Ze względu na wyjątkowe walory historyczne i architektoniczne Kościół Pokoju p.w. Trójcy Świętej w Świdnicy został w roku 2001 wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To kolejny argument za tym, aby podczas urlopu na Dolnym Śląsku odwiedzić także i ten zabytek. Świdnicki kościół to przykład budynku wzniesionego w systemie szachulcowym. Kościół został postawiony na planie krzyża greckiego. W czasach, kiedy kościół budowano, starano się stworzyć świątynię, w której można pomieścić jak najwięcej osób. Łatwo to wytłumaczyć – w tamtym okresie ograniczano wolność wyznania dla protestantów. Świdnicka świątynia ma partery oraz cztery empory. Powierzchnia wewnętrzna kościoła to aż 1090 m2. Szacuje się, że w kościele może zmieścić się około 7,5 tysiąca osób. W tym znajduje się tutaj 3 tysiące miejsc siedzących. Sam kościół prezentuje się imponująco z zewnątrz. Warto jednak nadmienić, że również i jego wnętrze robi ogromne wrażenie. Przede wszystkim możemy tutaj obejrzeć wyjątkowo cenne zabytki, jakimi są ołtarz oraz barokowa ambona, wykonana przez Gotfrieda Augusta Hoffmanna.

Dla osób, które chciałyby spędzić nieco czasu w Świdnicy, mamy dobrą wiadomość. Otóż w mieście tym można bez problemu znaleźć atrakcyjne noclegi [Świdnica]. Nawet przez internet można zarezerwować noclegi w Świdnicy w różnych przedziałach cenowych. Baza noclegowa miasta jest wyjątkowo urozmaicona, łatwo znaleźć coś odpowiedniego dla swoich potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>