Kulturalne miasto – Poznań

Poznań jest popularnym ośrodkiem kulturalnym. Znajduje się w środkowo-zachodniej części Polski. Stanowi siedzibę województwa wielkopolskiego oraz powiatu poznańskiego. Usytuowany jest nad rzeką Wartą [kliknij -> Wikipedia]. Jest to duże miasto – zajmuje piąte miejsce w rankingu ze względu na największą liczbę ludności. Znajduje się tu wiele szkół wyższych. Organizuje się tutaj wiele wydarzeń kulturalnych. W miejscowości mieszczą się między innymi: opera, filharmonia, teatry, kina i wiele innych. Wiele jest tu atrakcji turystycznych. Miasto przyciąga turystów nie tylko niezwykłą architekturą, ale swoimi walorami przyrodniczymi. Położone jest na Pojezierzu Wielkopolskim. Dodatkową zaletą miasta jest odpowiednio rozwinięta baza noclegowa [kliknij -> Meteor]. Dostępne są komfortowe i wygodne noclegi. Poznań jest miejscowością, którą z pewnością warto zobaczyć. Duża liczba atrakcji oraz wspaniałe widoki sprawiają, że turyści chętnie wracają do tego miasta.

Przebywając w Poznaniu koniecznie wybrać się trzeba do Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki. Zlokalizowany jest przy ulicy Fredry. Jest to teatr operowy. Powstał na podstawie projektu Maxa Littmanna. Pierwsze przedstawienie miało miejsce w roku 1910. W roku 1919 teatr trafił do polskich właścicieli. Przed budynkiem usytuowana jest fontanna. Godny uwagi wewnątrz budynku jest kryształowy żyrandol, a także bogate dekoracje ścian.

W Poznaniu mieści się także Teatr Muzyczny. Znajduje się przy ulicy Niezłomnych. Dawniej miała tam miejsce Operetka Poznańska. Rozpoczęła działalność w roku 1956. W roku 1973 zamieniono Operetkę Poznańską na Teatr Muzyczny. Obecnie odbywają się tam spektakle operetkowe, komedie muzyczne oraz bajki dla dzieci. W ciągu sześćdziesięciu lat działalności zorganizowano tam ponad 150 premier.

Przy ulicy Świętego Marcina, w centrum Poznania, znajduje się kino „Muza”. Założono je w roku 1908. Powstało w dwupiętrowym budynku. Otwarto je pod nazwą „Theater Apollo”. Obecną nazwę – „Muza”, nadano kinu w XX wieku. W roku 1997 wykonano tam duży remont. Kino wyposażone jest w klimatyzowaną salę. Posiada 204 miejsca siedzące. Odbywają się tam przeglądy filmowe. Warto zobaczyć ciekawą produkcję. Prowadzi tu swoją działalność Dyskusyjny Klub Filmowy „Kamera”. Przeznaczony jest on przede wszystkim dla studentów. W holu kinowym mieści się również kawiarnia oraz galeria.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>