Odkrywamy turystyczny fenomen Kościeliska

Niektóre miejscowości przyciągają turystów swoją fantastyczną atmosferą, inne celują raczej w kuszenie ich ciekawymi atrakcjami. Jeszcze inne bazują na renomie wypracowanej przez lata lub na swoim doskonałym położeniu. Kościelisko, jako górska miejscowość turystyczna położona w bezpośrednim sąsiedztwie Zakopanego, dysponująca kilkoma fajnymi atrakcjami i znana turystom od dziesięcioleci, ma dokładnie wszystkie te cechy. Nic więc dziwnego, że rokrocznie odwiedzają ją nie tysiące, ale dziesiątki tysięcy gości, spędzających tu zimowe ferie albo letnie wakacje. Co nas urzeka w Kościelisku?

Niewątpliwie wielu turystów, którzy do Kościeliska przyjeżdżają po raz pierwszy, ma w wyobraźni obraz małej wioski z jednym sklepem i jakąś małą karczmą. Tymczasem oferta miejsc noclegowych w Kościelisku (odnośnik –  noclegi) to cały szereg eleganckich willi, wysokiej jakości hoteli oraz pensjonatów, które z powodzeniem mogą gościć nawet kilkudziesięcioosobowe grupy turystów. Coś dla siebie znajdą tu nawet najbardziej wybredni i wymagający goście, którzy oczekują od swoich noclegów wysokiego komfortu, wygody i elegancji. Znajdą je w stylowych willach, w których oferowane są prywatne apartamenty, ale które dysponują również własnymi restauracjami, barami, salami konferencyjnymi, świetlicami, saunami czy mini salonami SPA. Nie można jednak zarzucić Kościelisku braku wspaniałej atmosfery – wieś położona jest z dala od hałasu Zakopanego, dzięki czemu panuje tu niezmącona cisza i spokój. Z samego Kościeliska wiodą natomiast główne szlaki turystyczne do tatrzańskich dolin, w tym do sławnej Doliny Kościeliskiej oraz dłuższej Doliny Chochołowskiej, która zamyka granicę Tatr Wysokich (odnośnik – Tatry Wysokie). Sami turyści przyznają często, że noclegi w Kościelisku skusiły ich przede wszystkim swoją atrakcyjną ceną, o wiele niższą niż w okolicznych miejscowościach i zdecydowanie mniejszą od tej, którą zapłacimy za noclegi w Zakopanem. Nic dziwnego, że nocują tu nawet ci turyści, którzy większość czasu spędzają zimą na zakopiańskich stokach na przykład na Nosalu czy na Kasprowym Wierchu. Nie oznacza to jednak, że zimą Kościelisko nie ma nic swoim gościom do zaoferowania. Wręcz przeciwnie, także tutaj mimo dolinowego położenia znajdują się wyciągi – orczykowe i krzesełkowe – a w centrum miejscowości tworzone jest co roku lodowisko. Dodatkowo w Kościelisku można zimą skosztować niebanalnej przyjemności kuligu – podróży prawdziwymi konnymi saniami w typowo staropolskim stylu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>