Szlakiem katowickiej moderny

Katowice to dzisiaj perła polskiej architektury modernistycznej, gdzie niedawno powstał nowy szlak prowadzący śladami katowickiej moderny, co obudziło w nas chęć odwiedzenia tego miasta. Katowice to ośrodek przemysłowy, kulturowy, naukowy i turystyczny Śląska, a tamtejsza baza noclegowa jest szeroko rozwinięta i pozwala turystom przebieranie w ofertach [www.meteor-turystyka.pl/noclegi,katowice,0.html]. Dwa noclegi w Katowicach wystarczą, aby zapoznać się najcenniejszymi przykładami katowickiej architektury oraz szeregiem innych atrakcji turystycznych. Pamiętajcie jednak, że Śląsk to również tereny bogate w walory przyrodnicze, a rozwijająca się tam agroturystyka może okazać się świetną alternatywną dla szukających odpoczynku od miejskiego zgiełku.

Modernizm określa ogólne zjawisko trendów w architekturze światowej, które rozwijały się głównie w latach 1918-1975, a wyjątkowy szlak moderny w Katowicach to 16 budynków wybranych spośród całej zabudowy modernistycznej z lat 20-tych i 30-tych XX wieku. Szlak ma długość ponad pięciu kilometrów, a w celu ułatwienia dostępu do informacji na temat katowickiej architektury modernistycznej, w pobliżu budynków tworzących szlak zostały ustawione info-kioski z prezentacją multimedialną. Do najciekawszych obiektów na szlaku, osobiście zaliczyliśmy dom mieszkalny przy ul. Dąbrowskiego 24, gmach Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego i Sejmu Śląskiego przy ul. Jagielońskiej 25, gmach Urzędów Niezespolonych przy Placu Sejmu Śląskiego 1, kościół garnizonowy pod wezwaniem świętego Kazimierza przy ul. Skłodowskiej-Curie 20 oraz budynek Banku Gospodarstwa Krajowego przy ul. Mickiewicza 3.

Utworzenie szlaku moderny katowickiej w krótkim czasie okazało się jednym z trafniejszych pomysłów na wizytówkę Katowic. Projekt cieszy się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród odwiedzających Śląsk gości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>