mężczyzna ma mytą głowę u fryzjera
Kosmetyki

Dlaczego uwielbiamy płukanki do włosów?

Płukanka do włosów to stary przyjaciel, którego kobiety, a teraz także wielu mężczyzn, używa niemal instynktownie po umyciu głowy, nie zastanawiając się nad tym. Czy to możliwe, że wszyscy jesteśmy ofiarami marketingu i że płukanki do włosów są tak naprawdę bezużyteczne? Przeanalizujemy najciekawsze fakty dotyczące produktu i dowiemy się, po co nam on i czy rzeczywiście jest nam potrzebny.

Esencja płukanki do włosów

Nawet najdelikatniejsze szampony zawierają środki myjące, które powoli pozbawiają trzon włosa niezbędnych składników budulcowych, takich jak lipidy i keratyna (substancje tworzące otoczkę włosa), powodując alkaliczny bilans pH. Aby odbudować strukturę łodygi włosa, powinna wystarczyć ekspresowa kuracja, np. płukanką. Zazwyczaj jest wzbogacona o woski, oleje, witaminy i kationowe niepieniące środki powierzchniowo czynne.

Razem te składniki neutralizują nieuniknione „zło” szamponów:

  • Normalizują równowagę pH, dzięki czemu wygładza naskórek;
  • Odbudowują ochronną warstwę lipidową, jakby otulając włosy niewidzialnym i przytulnym kocem;
  • Przywracają zdrowy połysk i rozczesują sęki niesfornych długich włosów, ułatwiając rozczesywanie.

W porównaniu z maskami, płukanki do włosów są bardzo szybko działające i dają efekt jak z salonu w domu już po pierwszym użyciu.

Pewnie zastanawiałaś się czym różnią się płukanki do włosów od odżywek do włosów. Przecież oba nie wymagają długiego siedzenia w łazience, oba wygładzają i chronią, oba pełnią rolę niezbędnego kroku po umyciu szamponem. Jak się okazuje, płukanki i odżywki mogą z łatwością zastąpić się nawzajem i poradzić sobie z wieloma problemami, niezależnie od marki czy nawet konsystencji.

Wybór płukanki w zależności od potrzeb włosów

To aksjomat, że różne płukanki są właściwe dla różnych rodzajów włosów. A ucieczka od nich grozi nie tylko tym, że włosy będą wyglądać żałośnie, bo zwisają wiotko na twarzy, ale także osłabieniem cebulek, suchością i łamaniem się wzdłuż trzonu włosa. Sprawdź ofertę sklepu manada.pl i wybierz odpowiednią płukankę dla siebie.

Jaką więc płukankę wybrać do swoich włosów?

płukanka do włosów woda brzozowa
  • Do włosów farbowanych płukanka z antyoksydantami przedłużającymi kolor, składnikami nawilżającymi, olejkami chroniącymi przed uszkodzeniami oraz hydrolizowaną keratyną wzmacniającą włosy.
  • Dla włosów tłustych idealna jest zmywalna, lekka kuracja, która nawilża bez utraty objętości — nie zawiera silikonu, ale zawiera proteiny i naturalne ekstrakty, takie jak pokrzywa, wodorosty i rozmaryn.
  • Dla odbudowy włosów suchych i zniszczonych płukanka powinna zawierać jednocześnie substancje nawilżające i odżywcze — pochodne gliceryny i kwasu hialuronowego, pantenol, alkohol cetylowy, naturalne oleje lub silikony dla stworzenia okluzyjnego filmu zamykającego wilgoć pod łuską włosa. Nie zaszkodzi też użyć środków, które mogą wzmocnić wiązania keratynowe w naskórku, jak np. kwas maleinowy.

Aby uzyskać zdrowy wygląd włosów normalnych i grubych, zimą postaw na lekki olejek, a latem na płukankę z filtrami UV. I oczywiście produkty wzbogacone o naturalne ekstrakty nie szkodzą o każdej porze roku. Dzięki nim Twoje włosy będą mocne, sprężyste i lśniące.

Możesz również polubić…