Pielęgnacja

Jak wybrać odżywkę do włosów

Świadoma pielęgnacja włosów staje się coraz ważniejsza zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. Zdrowe, gęste, silne i pełne blasku włosy nie tylko pięknie wyglądają, ale są też wyznacznikiem stanu naszego zdrowia. Zanieczyszczone środowisko, w którym przyszło nam żyć, niezdrowa dieta, brak ruchu i ciągły stres znajdują odzwierciedlenie nie tylko w kondycji skóry czy paznokci, ale również włosów. Jak zatem dbać o włosy, aby przywrócić im blask i witalność?

Podstawowe zasady pielęgnacji

Prawidłowa pielęgnacja włosów nie jest skomplikowana i wcale nie wymaga wielu poświęceń czy żelaznej dyscypliny. To, czego potrzebujemy to dobrze dobrany szampon oraz odżywka do włosów, która pełni wiele ważnych funkcji. Wiele kobiet i mężczyzn zadaje sobie pytanie jak wybrać odżywkę do włosów? Jaka będzie najskuteczniejsza? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Dobór odżywki do włosów to kwestia indywidualna, bowiem każdy z nas ma inną skórę głowy, inną strukturę i kondycję włosów. Inna będzie odżywka do włosów przetłuszczających się, a inna do tych łamliwych czy zniszczonych wielokrotnym prostowaniem czy farbowaniem.

Rodzaje odżywek

Obecnie w sklepach z kosmetykami znaleźć można przeróżne odżywki do włosów. Koncentrując się jednak na ich działaniu możemy podzielić odżywki do włosów na: proteinowe, emolientowe oraz tzw. odżywki humektanty. 

Odżywki proteinowe to kosmetyki dedykowane do włosów przesuszonych, zniszczonych i wymagających natychmiastowej regeneracji. Mają one jeden cel: uzupełnić wszystkie brakujące składniki odżywcze.

Odżywki emolientowe mają za zadanie mocno nawilżyć włosy, co w konsekwencji chroni je przed mechanicznym uszkodzeniem (w trakcie suszenia czy prostowania). W skład tego typu odżywek wchodzą oleje roślinne, silikony oraz oleje mineralne.

Odżywki o nazwie humektanty mają silne działanie nawilżające, gdyż zawierają w swym składzie składniki charakteryzujące się zdolnością do pochłaniania wody. Substancje, które najczęściej znajdziemy w tego typu odżywkach to gliceryna, pantenol, aloes i miód.

Jak nakładać odżywkę na włosy?

To, jak wybrać odżywkę do włosów już wiemy – pora dowiedzieć się nieco o jej aplikacji. Odżywkę należy nakładać na świeżo umyte, odsączone z wody włosy. Należy unikać wcierania odżywki w skórę głowy i skupić się na rozprowadzeniu jej na całej długości włosów. W tym celu przydatny możesz okazać się grzebień lub naturalna szczotka. Odżywkę warto pozostawić na kilka lub kilkanaście minut. Dobrą praktyką jest owinięcie głowy ręcznikiem lub folią, co wzmocni efekt substancji zawartej w odżywce. Odżywkę należy spłukać pod bieżącą ciepłą (nie gorącą) wodą i odsączyć ręcznikiem. Nigdy nie należy trzeć włosów przy pomocy ręcznika, ponieważ mokre pasma są szczególnie narażone na uszkodzenia.

Jak często stosować odżywkę do włosów?

Odżywkę stosujemy w zależności od potrzeb. Kosmetyki o działaniu mocno regenerującym należy stosować co kilka dni, odżywki nawilżające można nakładać po każdym umyciu włosów. Warto przy tym podkreślić, że dzięki odżywce do włosów łatwiejsze staje się ich rozczesanie, co ma szczególne znaczenia przy długich włosach.

Możesz również polubić…